VRÁTENIE TOVARU DO 30 DNÍ

DORUČENIE ZADARMO OD 59 EUR

Späť

Plisované sukne a šaty sú hitom posledných sezón! A nielen to...

Pridané: 26.03.2020 Počet zobrazení: 253

Plisované sukne a šaty sú hitom posledných sezón! A nielen to...

Plis/ záhyby sú dnes všade. Objavujú sa klasicky na sukniach aj šatách, ale čoraz viac ho môžeme vidieť na blúzkach, nohaviciach, šáloch aj šatkách a iných doplnkoch. Plisovaný vzor obľubujú všetky štýlové ženy sveta. Skladané sukne a šaty sa nosia počas celého roka, bez ohľadu na počasie, či sezónu.

TROŠKU Z HISTÓRIE

Starodávna technika „skladania odevov" sa narodila v starovekom Egypte, kde sa používala na zdobenie tuník vládcov ako symbolu moci a bohatstva. Pretože skladanie prírodných vlákien (hodváb, bavlna a vlna) nebolo jednoduché ani lacné, boli tieto odevy považované za luxus. Proces vyžadoval veľa času, pretože bol vyrobený ručne/ po vypratí záhyby zmizli a celý proces sa musel opakovať znova.

Jedným zo skvelých príkladov nosenia plisu na odevoch je kráľovná Alžbeta, ktorá s radosťou obľubovala skladaný odev zvaný Ruff a stal sa symbolom jej éry. Išlo o kruhový golier vyrobený z plisovaného límca, ktorý nosili muži aj ženy, na ozdobenie a orámovanie tvárí. Skutočný skvost tej danej dobe.
A ešte jeden príklad z histórie... škótske kilty, alebo skladané sukne, ktoré nosili a dodnes nosia muži.

POKROK K SÚČASNOSTI

Začiatkom 20. storočia vytvoril španielsky umelec Mariano Fortuny šaty s názvom Delphos, vyrobené z plisovaného jemného hodvábu. Jeho moderný dizajn, prirodzená elasticita, ktorá dala voľnosť pohybu a ukázala prirodzené krivky ženského tela, zviedla avantgardu a emancipovaných klientov. Napriek tomu sa problém s fixáciou záhybov tak, aby sa šaty mohli prať, stále nevyriešil.

A DNES...

Nakoniec „plisovacie" stroje nahradili časovo náročnú manuálnu výrobu, čím sa skladané kúsky viac sprístupnili väčšej skupine obyvateľov. Boom záhybu však nedošlo až do výroby syntetických textílií, pretože majú lepšiu trvanlivosť a pevnosť a znovu nenadobúdajú svoj pôvodný tvar, napríklad prírodné tkaniny pod vplyvom tepla alebo vlhkosti.
V súčasnosti je väčšina plisovaných textílií určená na bežné aj príležitostné nosenie. Ručne skladané unikáty sú aj dnes o dosť drahšie ako ostatné cenovo dostupné modely.

Dnes ich obľubujú rôzny módni návrhári, napríklad japonský dizajnér Issey Miyake vytvoril svoju kolekciu „Pleats Please" techniku, ktorá sa začala a patentovala v roku 1993. Tiež Stella McCartney využíva tento trend vo svojich kolekciách a mnoho iných.

SÚČASNÉ TRENDY

Plisované šaty – MUST HAVE kúsok šatníka...

Plisované šaty sú typ dámskeho oblečenia, ktorý ženy milujú... Elegantnejšie modely sú vhodné na rôzne príležitosti, ležérnejšie šaty zasa na bežné nosenie. Skladané šaty už nepotrebujú veľa doplnkov... Skvele ich doplníte len elegantným sakom a vysokými podpätkami, alebo džínsovou bundičkou a letnými sandálkami. Ak ešte zvolíte jemnú zlatú retiazku s príveskami alebo nenápadné, avšak efektné náušnice, váš vzhľad bude zaručene neprehliadnuteľný...

Skladané sukne - nadčasové a univezálne...

Okrem plisovaných šiat sú dnes aktuálne aj skladané sukne. Plisované sukne sú dokonalým kúskom na formálnu aj neformálnu príležitosť. Dajú sa skombinovať s teniskami a tričkom, alebo elegantnou blúzkou lodičkami. Plisované sukne sa nosia po celý rok... Na jarné a letné dni sú ideálne ľahké a vzdušné sukne z priedušných materiálov, naopak na chladnejšie dni sa skvele hodia teplejši, podšívané modely. Najnovšie módne trendy ponúkajú mnoho spôsobov ako ich kombinovať, takže štýl, ktorý zvolíte je len na vás...

U nás v e-shope kladieme dôraz na originálne modely z kvalitných materiálov, nadčasové a neprehliadnuteľné kúsky, luxusné a prémiové kolekcie...

Tešíme sa na vašu návštevu, na vaše otázky a pripomienky...

Zaina tím ❤

Plisovaná blúzka Mätové plisované šaty Plisovaná sukňa Plisované nohavice

Prihlásiť sa

Nový zákazník

Vytvorte si účet a nakupujte pohodlne a jednoducho.

VYTVORIŤ ÚČET

Prihlásiť sa

Nový zákazník

Vytvorte si účet a nakupujte pohodlne a jednoducho.

VYTVORIŤ ÚČET
Táto stránka používa cookies. Viac info